Amerika’da neler oluyor?

2 dk


1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Amerika’da neler oluyor?

Amerika'da neler oluyor?

Amerika’da neler oluyor, Amerika Birleşik Devletleri silahsız bir zenci polis tarafından sınır altında öldürüldükten sonra George Floyd‘un ardından şehirlerinde protestolar yaşıyor. Protesto bazı yerlerde barışçıl oldu ve bazılarında şiddet uyguladı, çoğu zaman polisin tepkisi bunu bildirmiş gibi görünüyor ve ayrıca kötü aktörlerin durumu kötüleştirdiği iddiaları da var.

Bütün bunlar Amerika başka hiçbir ülke gibi korona virüs olayından mağdurken. Amerika’da ve ötesinde çok sayıda çizgi roman ve çizgi roman bitişik halk sosyal medya hakkında yorum yapıyor. 

Amerika’da neler oluyor?

Twitter’da #blacklifematters etiketiyle bazı tweet’ler;

Polis binasını işgal edip yaktılar;

İnsanlar krizi fırsata çevirerek mağazaları işgal etti;

Bazı polisler ise vatandaşın yanında oldu;

Peki olaylar nasıl gelişti?

46 yaşındaki Afrikalı Amerikalı bir adam olan Floyd, polis tarafından kısıtlanırken Pazartesi günü Minneapolis’te öldü. Medya tarafından yayınlanan ve sosyal medya platformlarında viral hale gelen olayın video görüntüleri, nefes nefesi alırken Floyd’un boynunda diz çökmüş bir memur gösterdi. O zamandan beri dört polis çıkarıldı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) federal bir sivil haklar soruşturması yürütmesi için çağrıldı. Onu yere sabitleyen memur Derek Chauvin, üçüncü derece cinayetle suçlandı. Ölüm, Minneapolis’te şiddetli huzursuzluğu tetikledi ve Minnesota eyaletinde barış zamanı acil durumunun ilan edilmesine ve Ulusal Muhafızlarının etkinleştirilmesine neden oldu. Protestolar ABD’nin Kaliforniya, New York, Ohio ve Colorado da dahil olmak üzere diğer bölgelerinde de gerçekleşti. Olay bir kez daha kolluk kuvvetlerinin Afro-Amerikan azınlığa karşı önyargıları ile ilgili endişeleri beraberinde getirdi; Floyd’un ölümü, ırksal güdümlü polis vahşetinin en son olayı olarak gösterildi.

Minnesota’da oturan Floyd, yerel bir şarkıda 20 dolarlık sahte bir not kullanmakla suçlandıktan sonra Pazartesi günü tutuklandı. Polise göre, Floyd, birkaç yoldan geçenlerin cep telefonu görüntülerine inandığı iddiasıyla arabasından çıkması söylendikten sonra tutuklamaya “fiziksel olarak direndi”. Daha sonra beyaz bir polis memuru Floyd’u dizginlemeye devam etti ve 46 yaşındaki nefes nefese rağmen ve tekrar tekrar “nefes alamıyorum” diyerek boynuna en az yedi dakika diz çöktü. Memur, Floyd’un bilinçsiz hale gelmesinden sonra bile bu pozisyonda kaldı. Tepkisiz vücudu daha sonra ölü olarak telaffuz edildiği bir hastaneye götürüldü.

Bizi sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Facebook/sosyalgonet

!!!DİKSİYONUMUZU NASIL GELİŞTİRİRİZ!!!

Diksiyon Nedir ? Nasıl Geliştirilir ?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
1
BERBAT
KOMİK KOMİK
1
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
4
İLGİNÇ
COOL COOL
0
COOL
admin

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend