COCO CHANEL KİMDİR ?

4 dk


Coco Chanel Kimdir ? İlginç Gerçekler

Coco Chanel kimdir ? Moda dünyasına biraz aşina olan biri varsa, Coco Chanel‘in adını bilmesi çok muhtemeldir. Coco Chanel, özellikle her türlü moda söz konusu olduğunda, dünyanın en ünlü kadınlarından biridir. El çantaları, kıyafetler, parfüm, makyaj ve diğer moda sektörlerinde markası hala önde gelen bir isim.

 

coco chanel

Modayı seven birçok kişi Coco Chanel‘in, tasarımlarının ve dünya görüşünün hayranları. Böyle başarılı bir kadın hakkında daha fazla şey öğrenmeye değer. Bu amaçla, dünyanın en ikonik moda parkurlarından biri hakkında bazı ilginç gerçekler.

Coco Chanel Kimdir? Gerçek Adı

Coco Chanel, ünlü tasarımcının gerçek adı değildi. Doğum adı Gabrielle Bonheur Chanel’di. “Bonheur” Fransızcada “mutluluk” anlamına gelir. Savaş sırasında sahnede şarkı söylerken seyircilerden askerler tarafından “Coco” lakabıyla vaftiz edildi. Daha sonra, bildiğimiz gibi, kendi tasarladığı klasik birbirine geçen harf logosunda ilk ‘C.C’yi kullandı.

Mütevazi başlangıçlar

Coco Chanel‘in yetişkinlik yıllarının çoğunda çok lüks bir yaşam sürdüğü bilinmesine rağmen, fakir ve alçakgönüllü bir geçmişe sahipti. Coco’nun annesi sadece 12 yaşında tüketiminden ölen bir çamaşırcıydı (bazı hesaplar annesinin altı yaşında öldüğünü söylüyor). Seyirci babası aileyi terk etti, ancak bazı hesaplar onu ve kız kardeşini bir manastırdaki bir yetimhaneye gönderdiğini söylüyor. Coco 18 yaşına kadar burada kaldı. Yetimhanede kıyafet dikmeyi ve işlemeyi öğrendi.

Böyle bir başlangıçtan sonra, bu kadının yetişkin hayatının çoğunu lüks içinde geçirmesi neredeyse inanılmaz. Son otuz yılı, ihtişamı ve sınıfı ile tanınan Ritz Hotel’deki muhteşem bir dairede geçti.

Kariyerinin Başlangıcı

Çok az insan Coco Chanel’in kariyerine aslında şapka tasarlayarak başladığını biliyor. Aslında Chanel şapka yapımına hobi olarak başladı, ancak tasarımları kısa süre sonra Paris’teki aristokrat hanımların dikkatini çekti. Sonunda 1913’te ilk şapka mağazasını açtı. İşi ve tasarımları daha popüler hale geldikçe Chanel kıyafet tasarlamaya başladı.

Küçük Siyah Elbise

Şimdi her yerde bulunan “küçük siyah elbiseyi” moda yapan Coco Chanel. Daha önce, siyah elbiseler cenaze ve yas ile ilişkiliydi. Chanel, yolu olsaydı tüm kadınları siyah giyeceği görüşünü dile getirdi. 1920’lerde Vogue’da yer alan ve tüm dünyada popüler olacağını doğru tahmin eden kısa bir siyah elbise yaptı.

Chanel No.5 Hakkında

Chanel, bir falcı tarafından beşinin şanslı numarası olduğunu söylemişti. Şimdi ünlü Chanel No.5’i başlattığında, serbest bırakma 5 Mayıs 1921’de gerçekleşti (Mayıs yılın beşinci ayıdır). Daha sonra Marilyn Monroe, yatağa giydiği tek şey olduğunu söyleyerek parfümünün şöhretine katkıda bulunacak. Tüm zamanların en çok satan parfümü olmaya devam etti!

Şimdi, orijinal Chanel No.5 parfümünü satın alabiliriz, ancak aynı kokunun başka versiyonları da vardır. Banyo yağı ve köpük köpük banyosu şeklinde de alabiliriz.

coco chanel

Nazi Dernekleri

Chanel’in Naziler ile savaş zamanı birlikteliğinin Fransa’yı işgal ettiği zaman birkaç rapor var. Başvuranın, bilgileri güvence altına almak ve Nazilere rapor vermek için İngiltere ve İspanya’daki birkaç aristokrat üyeyle temasa geçtiği söylenmiştir.

Savaş sırasında, Paris’teki Ritz Hotel’de ikamet etti ve burada yaşamının önümüzdeki 30 yıl boyunca yaşayacaktı. O zamanlar, otel bazı seçkin Alman askeri personelinin karargahı olarak biliniyordu. Hatta Hans Gunther von Dincklage adında bir Nazi Alman subayı ile çıkmıştı ve onunla olan ilişkisi kesinlikle Ritz’deki düzenlemelerini kolaylaştırdı.

Bu tür dernekler Chanel’in ölümünden sonraki imajını da etkileyecektir. Vefat ettiğinde, Fransa’nın ilk hanımı tarafından ona bir kahramanın anısına vermek için bazı düzenlemeler yapıldı. Bununla birlikte, Fransız istihbarat teşkilatları, Chanel’in savaş cenaze törenlerine, ayrıntılı cenaze planlarına bir son veren ana hatlarıyla özetledi.

Ünlü Promosyonları

Ünlülerin haykırışları ve önerileri fikri şimdi çok yaygın görünebilir, ancak bu moda tasarımcıları için her zaman böyle değildi. Coco Chanel, ürünlerini tanıtmak için ünlüleri kullanan ilk tasarımcılardan biri olması bakımından da öncü oldu.

Chanel, kreasyonlarını giyen ünlülerin fotoğraflarını çekti ve reklam kampanyalarında kullandı. Günümüzde ünlüler en etkili ürün destekçileri olarak görülmektedir.

coco chanel

Kadın Giyiminde Devrim Yaratan

Chanel genellikle daha önce erkekler tarafından sadece o sırada giyilen popüler takım elbise ve pantolonların yanı sıra sportif giyim ile de bilinir. Ayrıca giyim kreasyonları için forma gibi başka kumaşlar da tanıttı (forma daha önce sadece erkek giysileri için kullanılmıştı).

Elbiseleri ve elbiseleri konfor, işlevsellik ve pratiklik göz önünde bulundurularak tasarlandı, böylece kadınları korse ve yastıklı omuz giymenin kısıtlamalarından kurtardı. Kıyafetlerinin yanı sıra çantaları ve cüzdanları da, Chanel’in bu kullanışlı özellik için bir şeyleri olduğu için birçok cebe sahip.

Kostüm Takıları Oluşturma

Chanel, sahte incileri gerçek değerli taşlar ile karıştırarak genellikle kostüm takıları oluşturmak için kullanılır. Onun zamanında, böyle bir karışım oldukça devrimci bir jest olarak kabul edildi. Takı parçaları hala çok pahalı, bu yüzden zengin insanlar gerçek taşlara bakmak zorunda kalmadan zenginliklerini göstermek için onları satın alacaktı.

!!!DİKSİYON NEDİR? NASIL GELİŞTİRİLİR?!!!

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
0
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
COOL COOL
0
COOL
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend