Diksiyon Nedir ? Nasıl Geliştirilir ?

3 dk


0
1 Paylaşım

DİKSİYONUMUZU NASIL GELİŞTİRİRİZ ?

Diksiyon Nedir

Diksiyon Nedir ? Nasıl Geliştirilir ?Eğer iş dünyasında ciddiye alınmak istiyorsanız, açık ve güvenle konuşabilmelisiniz. Birçok insan okulda konuşma becerilerini geliştirmedikleri için güzel hitabet sahibi olamazlar. Sonuç olarak, iş arkadaşlarıyla konuşmak, ürün sunmak veya sunum yapmak zorunda kaldıklarında, gerçekten etkili iş insanlarını ön plana çıkaran becerilerden yoksundurlar. Neyse ki, daha iyi bir konuşmacı olmak zor değil; sadece birkaç tekniğin düzenli olarak uygulanmasını gerektirir.

Diksiyon alıştırmalarını yaparken ve uygularken yavaşlayın. Çok hızlı gittiğinizde, kelimelerin açıkça tanımlanması gereken kısımlarını mırıldama ve karıştırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Acele etmeyin ve netliğe odaklanın, sonunda net ve hızlı bir şekilde konuşabileceksiniz.

Açık ünsüz kelimelerle sert ünsüzlerin telaffuz edilmesi üzerinde çalışın. Onları yumruklamanıza gerek yok; sadece kesin olduklarından ve başka kelimelerle karışmadıklarından emin olun. Gilbert ve Sullivan’ın “The Mikado” dan ünsüzler üzerinde çalışmak için aşağıdaki satırları söyleyerek pratik yapın: “Kısa, keskin bir şok hissini bekleyen, sıkıcı, karanlık bir iskelede, ömür boyu kilitli bir hapishanede ciddi bir sessizlik içinde oturmak, büyük, siyah bir blokta ucuz ve ufak bir kıyıcıdan. ”

Ağzınızı mobil hale getirmek için aşağıdaki egzersizi uygulayın. Kasları inşa etmek için ağzınızı ekstra sıkı çalışmak için hareketleri abartın. “Dilin ucu, dişler, dudaklar” deyin ve cümleyi tekrar tekrar tekrarlayın. Hız oluşturmaya çalışın, ama asla netlik pahasına değil.

Tekrarlı diksiyon alıştırmaları yapın. Kısa bir cümle alın ve her tekrarda netliğin değişmesine izin vermeden tekrar tekrar tekrarlayın.

İpucu

Diksiyon uygularken hızı çok yavaş yavaş artırın. Kendi netliğiniz hakkında iyi bir fikir edinmek için, hem konuşma yaparken hem de egzersiz yaparken kendinizi kaydetmeyi deneyin. Diksiyonunuzun zayıf olduğu belirli sesleri fark ederseniz, o sesler üzerinde çalışmak için daha fazla egzersiz bulun.

diksiyon nedir

Diksiyon Nedir ? Nasıl Geliştirilir ?

Genel Ses Bakımı

Sesiniz hassas bir enstrümandır. İşte sağlıklı ve güçlü tutmak için bazı ipuçları:

  • Öksürükten kaçının.
  • Sigara içmeyin.
  • Bol bol su için.

Vokal Egzersizleri

İşte konuşmak için kullandığınız kasları germek için yapabileceğiniz bazı kolay egzersizler. Bunları günlük olarak uygulayın:

  • Ağzınız kapalıyken, düşük bir uğultu ile başlayın, yavaş yavaş geniş bir açık “aa” sesiyle yüksek bir uğultuya yükselin. Bunu birkaç kez yapın.
  • Gazeteyi alın, bir hikaye seçin ve bir aynanın önünde kendinize yüksek sesle okuyun.

Diksiyon Kalemi

İşte iyi bir kalem . Temiz bir kalem alın, dişlerinizin arasında tutun ısırmak değil, üst ve alt ön dişlerin en ucunda ve konuşun. s, v, f  sesleriyle kelimeleri kullanmaya çalışın. Diksiyon kalemi olsun veya olmasın, şu klasik dil büklümlerini deneyin:

Peter Piper bir turşu biber destesi aldı.

Sally deniz kıyısı tarafından deniz kabukları satıyor.

Levhayı kestim, kestiğim levhayı ve kesilmiş levha üzerine oturuyorum.

Altıncı koyun altıncı koyun hasta.

Sağlam kaya yuvarlak ve yuvarlak düzensiz rascal koştu.

Benim Sizlere en büyük tavsiyem Mennan ŞAHİN hocayı Youtube sayfasından takip etmeniz olacaktır.Yıllarca TRT’de spikerlik yapmış uzman bir diksiyon hocasıdır.Benim severek izlediğim Youtube kanallarıdandır.

!!!2 HAFTADA KİLO VERMEK!!!

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
0
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
COOL COOL
0
COOL
admin

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend