Fatih Sultan Mehmet Hakkında Gerçekler

4 dk


0
1 Paylaşım

II.Mehmet Hakkında 30 Harika Ve İlginç Gerçekler

1. Mehmet, yeniden birleşmesi ile Anadolu’daki fetihlerine ve Bosna’nın batısındaki Güneydoğu Avrupa’da devam etti.

2. Günümüz Türkiye’sinde ve daha geniş Müslüman dünyasının bir parçası olarak kabul edilir.

3. Diğerlerinin yanı sıra İstanbul’un Fatih ilçesi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Fatih Cami adını almıştır.

4. II . Mehmet 30 Mart 1432’de Osmanlı devletinin başkenti Edirne’de doğdu.

5. Babası Sultan II.Murat ve annesi Kastamonu Devrekani kasabasında doğan İnsan Valide Hatun’du.

fatih-Sultan-Mehmet

6. II.Mehmet on bir yaşındayken, Osmanlı yöneticilerinin zamanından önce geleneklerine göre yönetim ve deneyim kazanması için Amasya’ya gönderildi.

7. Sultan II.Murat da öğrenmesi için bir dizi öğretmen gönderdi. Bu İslami eğitimin Mehmet’in zihniyetini şekillendirmede ve Müslüman inancını pekiştirmesinde büyük etkisi oldu.

8. İslam epistemolojisi pratiğinde bilim uygulayıcıları, özellikle de akıl hocası Molla Gürani tarafından etkilendi ve yaklaşımlarını izledi.

9. Akşemseddin’in Mehmet’in hayatındaki etkisi, özellikle Konstantinopolis’i ele geçirerek Bizans imparatorluğunu devirmek için İslami görevini yerine getirme zorunluluğunda, genç yaşlardan itibaren baskın hale geldi.

10. Mehmet’in ilk saltanatında, Macar ülkesinin Szeged Barışının ateşkes koşullarını bozması sonrasında Janos Hunyadi liderliğindeki haçlı seferi yendi.

11. Mehmet’in Konstantinopolis’ten sonraki ilk kampanyaları, 1389’da Kosova Savaşı’ndan bu yana Osmanlı vassal devleti olan Sırbistan yönündeydi.

2.mehmet

12. II . Mehmet, yayınladığı ve kendisinden önceki Bizans Sezarlarının siyasi doktrinleri olduğunu iddia ettiği bir kitaptan Arapça’ya “siyaset” kelimesini tanıttı.

13. İtalyan sanatçıları, hümanistleri ve Yunan bilim adamlarını mahkemesinde topladı, Bizans Kilisesi’nin çalışmaya devam etmesine izin verdi, Patrik Gennadius’a Hristiyan doktrinini Türkçeye çevirmesini emretti ve Venedik’ten Gentile Bellini’yi portre ve Venedik fresklerini boyaması için çağırdı. bugün verniklidir.

14. Yunanca, Farsça ve Latince dillerinde çok sayıda kitap topladı.

15. Mehmet, Ali Qushji gibi Müslüman bilim insanları ve gök bilimcileri ve sanatçıları Konstantinopolis’teki mahkemesine davet etti, bir üniversite başlattı, camiler, su yolları, İstanbul’un Topkapı Sarayı ve Çinili Köşk’ü inşa etti.

16. İnşa ettiği büyük caminin etrafında, ya klaşık bir asırdır imparatorluktaki İslami bilimlerin en yüksek öğretim kurumları olarak yer alan sekiz medrese kurdu.

17. II . Mehmet, yönetimine itaat etmeleri koşuluyla, deneklerine önemli ölçüde dini özgürlük sağladı.

18. 1463’te Bosna’yı fethinden sonra Milodraz’ın Ahdname’yi Bosnalı Fransiskanlara yayınladı, onlara İmparatorluk içinde özgürce hareket etme, kiliselerinde ve manastırlarında ibadet etme, dinlerini resmi ve gayri resmi zulümden uzaklaştırma özgürlüğü verdi. , hakaret veya rahatsızlık.

19. Ayakta olan ordusu, genç yaşta ilk doğan Hristiyan konularını alan ve onları sultan mahkemesine götüren Devshirme’den alındı.

istanbulun-fetihi

20. Konstantinopolis’de Mehmed bir darı ya da özerk bir dini cemaat kurdu ve eski Patrik Gennadius Scholarius’u şehrin Ortodoks Hristiyanları için dini bir lider olarak atadı.

21. II . Mehmed, emperyal mahkemesi divan’ı sadece kendisine sadık kalacak ve ona daha fazla özerlik ve yetki sağlayacak yetkililerle inşa ederek güçlendirdi.

22. İmparatorluğu, yönetmedeki eski gelenekleri ve törenleri vurgulayan Ghazi zihniyetinden uzaklaştırdı ve imparatorluğu büyük ölçüde devşirme arka plan yetkililerinden oluşan merkezi bir bürokrasiye taşıdı.

23. II.Mehmed, Osmanlı medreselerinin bir parçası olan din bilginlerini kendisine bağlı olan Osmanlı bürokrasisinin maaşlı çalışanlarına dönüştürme adımını attı.

24. II. Mehmed bir Osmanlı bürokrasisi kurup imparatorluğu sınır toplumundan merkezi bir hükümete dönüştürdüğünde, gündemini uygulamasına yardımcı olacak yetkililer atamaya özen gösterdi.

25. İlk sadrazamı, aristokratın aksine arka plana sahip olan Zaganos Paşa idi.

fatih-mehmet

26. Mehmet, kanun adını sadece kendi bağımsız yetkisine dayanarak uygulayabilen ilk sultandı.

27. Daha sonra önceki geleneğe veya emsallere aykırı kanun adını uygulayabildi. Bu, gelenekte çok dik olan ve değiştirmek ya da uyum sağlamak için yavaş olabilecek bir imparatorlukta üstünlük sağladı.

28. Yeni emperyal tecrit politikasının bir parçası olarak hükümetin önemli yetkilerini ve işlevlerini vezirlerine devretti.

29. Sarayın etrafına, daha kapalı çağın bir unsuru olarak bir duvar inşa edilmiştir ve önceki padişahların aksine Mehmet artık halka ve hatta daha alt düzey yetkililere erişememektedir.

30. Mehmet’in vezirleri orduya yön verdiler ve özellikle sayısız askeri kampanyalarıyla yönetmenin iki önemli parçası olan yabancı büyükelçilerle tanıştılar.

KAYNAK: http://tonsoffacts.com/30-awesome-and-interesting-facts-about-mehmed-the-conqueror/

2 HAFTADA KİLO VERMEK


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
1
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
COOL COOL
0
COOL
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend