HAFIZANIZI GÜÇLENDİRECEK 12 YİYECEK

5 dk


Gerçekten sağlıklı besliyorsanız, yemek zamanında seçtiğiniz yiyecekler beyninizi korumaktan çok daha fazlasını yapıyor bu makalemizde hafızanızı güçlendirecek 12 yiyecekten bahsedeceğiz.Beynin gerçekten de çalışması için kaloriye ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz? Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda sunulan bilimsel açıklamaya göre , sadece beyin vücudun günlük toplam kalori alımının yaklaşık %20’sini kullanabilir . Ama tam olarak beyni nasıl besler? Her şey konsantrasyon, motor beceriler ve zaman içinde hatıralarımızı hatırlama yeteneği de dahil olmak üzere bütünsel bilimsel işlevleri geliştirdiği gösterilen sağlıklı bileşenleri seçmekle ilgilidir.

HAFIZANIZI GÜÇLENDİRECEK 12 YİYECEK:

BADEM YAĞI

Fındık ve fındık ezmesi, Alzheimer hastalığı ile ilişkili olan hücre bozulmasına karşı koruma için önemli bir antioksidan olan E vitamini için en iyi kaynaktır. Ayrıca, fındıklar tekli doymamış yağlar ve lif bakımından yüksek olduğundan, süper dolgundur. Badem ayrıca kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından da zengindir ve beyin sağlığını arttırmak için önemli olan kan basıncını stabilize etmeye yardımcı olurlar.

badem yağı

AVOKADO

Meyve, her ikisi de beyin sağlığı için yararlı olan tekli doymamış yağ asitleri ve E vitamini ile doludur. En sevdiğiniz salatalara veya gizli bir pişirme malzemesi olarak avokado eklemeyi deneyin : Kek ve ekmekler için birçok geleneksel tarifte tereyağı için değiştirebilirsiniz . Avokado sağlıklı yağda yüksek olmasına rağmen, kalorilerde diğer meyvelerden daha yüksek olduğunu unutmayın (avokado’nun dörtte biri yaklaşık 60 kaloridir).

AVOKADO

CEVİZ

 Alfa-linolenik asit (ALA olarak bilinir) cevizlerde bulunan ana Omega-3 yağ asitlerinden biridir ve kardiyovasküler etkileri ve zihninizi besleme yeteneği ile bilinir. Aslında, California Los Angeles Üniversitesi tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma , daha yüksek ceviz tüketimini iyileştirilmiş bilimsel test puanlarıyla ilişkilendirilmiştir.

CEVİZ

BAL KABAĞI

Turuncu olan herhangi bir yiyecek, çoğunlukla karotenoidlerde (turuncu pigment) bulunan antioksidanlar nedeniyle hem kalp hem de beyin sağlığı için iyidir. Yana Bal kabağı düşük kalorili ama lif bakımından zengindir , aynı zamanda müttefik bir kilo kaybı. Bu özellikle önemlidir, çünkü aşırı kilolu ve obez olmak Alzheimer ve bilimsel düşüş için bir risk faktörü olarak kabul edilir.

BAL KABAĞI

MEYVE

Parlak renkli sebzeler gibi, canlı meyveler de flavonoidler olarak bilinen doğal bitki pigmentleri nedeniyle besin açısından zengindir. Flavonoidler sadece meyvelere farklı tonlar vermekle kalmaz, aynı zamanda son araştırmalar flavonoid açısından zengin meyvelerin yaşlandıkça bilimsel işlevi sürdürmenize veya iyileştirmenize yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

MEYVE

BRÜKSEL,KARNABAHAR,BROKOLİ

Turpgiller sebzeleri anti-enflamatuar ve antioksidan zengindir ve hepsi bilimsel düşüş riskinizi azaltmakla bağlantılı olan C vitamini, selenyum, folik ve potasyum ile doludur. Karnabahar bize kan pıhtılaşması ve kemik-mineral yoğunluğu için gerekli olan ek K vitamini sağlar. Ayrıca, turpgiller sebzeleri glukosinolat adı verilen bir bileşik içerdiğinden, kan damarlarınızı korumaya yardımcı olabilirler. Zararlı kanserojenlerin, sonuçta bilimsel gerilemeye yol açabilecek DNA’yı etkilemesini önlerler.

BROKOLİ

 TRANÇA BALIĞI

D vitamini (günlük değerinizin% 50’si), B12 vitamini (% 20) ve B6 vitamini (% 25) bakımından zengindir, bu da evde yemek pişirirken veya yemek yerken akıllı bir seçimdir . Ayrıca, B12 (bilimsel işlev için önemli olan) sadece hayvansal ürünlerde bulunabilir, bu nedenle balık gibi daha düşük kalorili, kalp-sağlıklı bir seçim yemek, maksimum sağlık yararları için en iyi bahistir.

TRANÇABALIĞI

KARA FASULYE

Fasulye ve baklagiller önemli B vitaminleri, özellikle nöro koruyucu folik asit ve B6 bakımından zengindir . Folik asit özellikle önemlidir, çünkü homosisteinin karaciğerinizi düzenlemeye yardımcı olan amino asit metiyonine dönüştürülmesinden sorumludur. Yüksek homosistein seviyeleri, Alzheimer riskinin artmasıyla bağlantılıdır , yani yeterli folik asit yemek riskinizi azaltmak için çok önemlidir.

KARA FASULYE

KÖRİ

Köri zerdeçaldaki ana bileşik, bilimsel düşüşe karşı büyük koruyucu faydalarla ilişkilendirilmiştir. Aslında,Kök Hücre Araştırma ve Terapisinde yayınlanan araştırmalar , sadece zaman zaman köri tüketen bireylerin (yaklaşık ayda bir kez) standart testlerde nadiren veya hiç köri yemediklerinden daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir. Daha fazla kanıta mı ihtiyacınız var? Hindistan’daki yaşlı yetişkinlerin Alzheimer’ı geliştirme olasılığı Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden çok daha az (2008 itibariyle 4.4 kat daha az).

KÖRİ

ARPA

Arpa gibi kepekli tahıllar, B-vitaminleri ve lif bakımından zengindir, bu da kolesterolü düşürmeye ve beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, B-vitaminlerini (B6, B12 ve folat gibi) potansiyel hafıza artırıcı faydalar nedeniyle bilimsel düşüş riskini azaltmaya bağladı .

Tahıl seçerken veya glutensiz için beyaz pirinç veya makarna yerine arpa seçin: Karabuğday tam bir proteindir (yani sekiz temel amino asidin hepsine sahiptir) ve ayrıca çözünür lif bakımından zengindir.

ARPA

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay binlerce yıldır tüketilmektedir ve kanserle mücadele özellikleriyle bilinir . Yeşil çayın faydalarının çoğu, EGCG olarak bilinen spesifik bir polietilenden gelir. Phytomedicine dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir çalışma , yeşil çayın hafıza, dikkat ve beyin fonksiyonlarından faydalanmasında rol oynadığını gösteriyor.

YEŞİLÇAY

KAHVE

Önceki çalışmalar , sert kafein alımının bilimsel gerileme ve merkezi sinir sisteminin genel uyarılması üzerindeki koruyucu etkilerine işaret etmektedir . Daha da fazla çalışma , bunun aslında bir doz yanıtı olduğunu göstermiştir. Diğer bir deyişle, ne kadar çok kafein içerseniz o kadar iyi olursunuz.

Ancak dikkatli olun: Bilimsel düşüş zayıf uyku alışkanlıklarıyla da bağlantılıdır, bu nedenle özellikle kafeine duyarlıysanız, günün ilerleyen saatlerinde kahve içmediğinizden emin olmak en iyisidir.

2 HAFTADA KİLO VERMEK

KAYNAK: https://www.goodhousekeeping.com/health/diet-nutrition/g1370/foods-that-boost-brain-health/?slide=11


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
1
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
3
İLGİNÇ
COOL COOL
0
COOL
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend