İstanbul’da 7.3 Büyüklüğünde Deprem Bekleniliyor!

2 dk


0
2 Paylaşım

İstanbul’da 7.3 Büyüklüğünde Deprem Bekleniliyor!

İstanbul’da 7.3 Büyüklüğünde Deprem Bekleniliyor! Türkiye’de şiddetli depremler tekrar meydana geliyor. Bilim adamları, Doğu Marmara Denizi ve İstanbul’un güneyindeki Büyük ada adasında 300 m derinliğinde sondajlarda en küçük yer hareketlerini bile kaydetmek için son derece hassas ölçüm cihazları kullanmaktadırlar. Fakat bilim adamları, güçlü bir deprem sırasında önce ve sonrasında potansiyel olarak hareket eden fiziksel süreçler hakkında yeni bilgiler edinmeyi umuyorlar.

İstanbul'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem Bekleniliyor!

Ayrıca bu ölçümler, İstanbul için daha iyi bir tehlike değerlendirmesi yapabilmek amacıyla deprem modellerini yeniden tanımlamaya ve kalibre etmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Araştırmacılar bu yolla İstanbul’un deprem erken uyarı sistemine katkıda bulunmak istiyorlar.

Uzmanlar, yakın zamanda İstanbul’un yakın çevresinde güçlü bir deprem beklediklerini kabul ediyorlar. Bu değerlendirme, İstanbul tarihi boyunca çeşitli depremlerin meydana gelmesi, Marmara Denizi’nin altında devam eden kıtaların kayması ve fay bölgesinin şu anda sismik aktivite göstermeyen bir alanının doğrudan kapıların dışında yer almasından kaynaklanmaktadır.

Birçok faktör bu alanın şu anda kilitli olduğunu gösteriyor. Daha sonra, bir aşamada kayanın mukavemetini aşan ve daha sonra birkaç metrelik her iki plakanın ofsetini oluşturan saniyeler içinde serbest bırakılan gerilimler birikir. Ortaya çıkan sismik dalgalar binalar, altyapı ve dolayısıyla yerel nüfus için gerçek ipliği temsil eder. Beklenen depremin büyüklüğünü daha doğru bir şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.

Küçük Asya’daki ve özellikle İstanbul bölgesindeki uzun yerleşim tarihi nedeniyle, bölgedeki en az son iki bin yılı kapsayan depremlerin tarihi kayıtları var. Dünyadaki deprem bölgelerinin çoğu için durum böyle değil. Marmara ve İstanbul’da ise fark küçük gibi görünebilir, ancak logaritmik bir ölçü biriminden bahsederken, bu serbest bırakılan enerji açısından büyük bir farktır. Bu farklı maksimum büyüklükleri, doğudaki deprem bölgesinin zaten tamamen gelişmiş olması ve dolayısıyla daha uzun bölümlerin aynı anda bir deprem sırasında etkinleştirilebilmesi gerçeğiyle açıklıyoruz.

Yeni haberlerden haberdar olabilmek için bizi takip etmeyi unutmayın!

Sosyal medya hesabımız!

Facebook/sosyalgonet

Kaynak; https://www.eskp.de/en/natural-hazards/earthquake-hazard-in-istanbul-935494/

Tesettürlü Kadına Taciz

.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
2 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
2
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
COOL COOL
0
COOL
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend