KAİZEN NEDİR ?

3 dk


1
2 Paylaşım, 1 Beğeni

 

kaizen nedir ?

KAİZEN NEDİR ?

Kaizen nedir ?, 1950’lerin başında Japonya’da ortaya çıktı ve iki kelimeden geliyor: Kai (iyileştirme) ve Zen (iyi). Zamanla, Kaizen sürekli iyileştirme ile eş anlamlı hale geldi ve günümüzdeki işletmeler bunu kaliteyi iyileştirmek, verimliliği arttırmak ve atıkların ortadan kaldırılmasıyla maliyetleri azaltmak için kullanıyor.

Kaizen nedir ?, diğer sürekli iyileştirme programlarının aksine, zaman içinde büyük gelişmelerle sonuçlanan küçük, günlük değişiklikler yapmaya bağlı olduğu için az miktarda sermaye yatırımı gerektirir.

Kaizen’i İşletmeniz İçin Çalıştırma

Kaizen’i başarılı kılan unsurlardan biri, işin her alanında iyileştirmeler yaparak tüm çalışanları kapsamasıdır. Bu amaçla Kaizen’e iki temel yaklaşım vardır:

 • Process Kaizen , işi daha verimli hale getirmek için bireysel çalışma alanlarındaki değişikliklere odaklanır.
 • Flow Kaizen , tüm işletme boyunca malzeme ve bilgi akışını iyileştiren değişikliklere odaklanıyor.

Process Kaizen

onarım aracı kurulu

Kaizen’e bu yaklaşım, işçilerin bir ya da iki gün içinde çalışma alanlarında yapabilecekleri küçük iyileştirmeleri aramaya başlamasını gerektirir. İdeal olarak iyileştirmeler, atığın (muda) ve aşırı zor (muri) iş süreçlerinin ortadan kaldırılmasına odaklanmalıdır, örneğin:

 • Aşırı gecikmelere neden olan eksik araçlar veya malzemeler
 • İşçilerin sık sık çalışma alanlarını terk etmelerini gerektiren görevler
 • Tekrarlanan hatalar veya hatalar
 • Aşırı hareket (kaldırma, bükme vb.)

Bireysel çalışma alanlarına odaklanmak, her departmandaki işçilerin iyileştirmelerinin sonuçlarını görmelerini sağlar Kaizen’in başarılı olması için katılımı kazanmasına yardımcı olur.

Akış Kaizen

Process Kaizen bireysel çalışma alanlarına odaklanırken Flow Kaizen, departmanlar arası ekipleri kullanarak birden fazla çalışma alanını etkileyen daha büyük değişiklikler yapmaya odaklanmaktadır . Bu ekipler, önceden tanımlanmış bir sorumluluk kapsamında değişiklik yapma yetkisine sahiptir.

Örneğin imalat şirketleri, bilgi ve malzemelerin satın alma, imalat ve daha sonra montaj ve boyaya nasıl aktığını yeniden düzenlemek için Flow Kaizen’i kullanıyor. Süreç standardizasyonu yoluyla ekipler:

 • Standart olmayan süreçlerin neden olduğu hataları ortadan kaldırın
 • Yapılması gereken yerde bulunmayan malzeme veya malzemelerin yol açtığı kesinti süresini (bekleme) azaltın
 • Departmanlar arasındaki iletişimsizlikten kaynaklanan yeniden çalışmayı azaltın

Başarılı olmak için her ekip iyi eğitimli ve yönetim tarafından desteklenmelidir. Birden fazla alanı etkileyen değişikliklerin, en etkili çözümün uygulanmasını sağlamak için her alandan ekipleri içermesi gerekir.

Kaizen En İyi Uygulamalar Kılavuzu
Bugün maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için ücretsiz bir rehber
kaizen nedir ?

Kaizen Uygulaması

Kaizen, zaman ve emek yoğun projeleri Plan-Do-Check-Act (PDCA) kullanarak daha küçük projelerle değiştirerek iyileştirmelere yönelik komuta ve kontrol yaklaşımından uzaklaşıyor . PDCA, bilimsel yönteme dayanır (hipotez, deney, değerlendirme) ve problemleri bulmak, çözümler geliştirmek ve sürekli bir döngüde çözümler uygulamak için etkili bir yol sağlar.

Kaizen’i desteklemek için kullanılan bir başka yalın araç 5 Whys olarak bilinir. Bu araç, çalışanların yüzeyin altında kazılan bir dizi soru sorarak sorunun temel nedenini belirlemelerine yardımcı olur. Örneğin, tükenmişlik tablosundaki bir hatanın nedeni ilk önce çalışandan sorumlu tutulabilir. Bununla birlikte, 5 Whys uygulandığında, sorunun temel nedeni, mühendislik departmanındaki standartların eksikliğinden kaynaklanan baskıda eksik bir boyut olabilir. Çözüm? Bir çizim standardı oluşturun ve çalışanların kullanıldığından emin olmak için eğitin.

Küçük, günlük değişikliklere ek olarak, işletmeler daha büyük sorunlara çözüm bulmak ve kısa sürede büyük gelişmeler gerçekleştirmek için Kaizen Events veya “Blitzes” i kullanmaya başladılar. Tipik olarak, çözümler en fazla bir veya iki hafta içinde uygulanır. Bu etkinlikler, Kaizen’in etkinliğini kanıtlamaya ve program için katılımı artırmaya yardımcı olur.

Kaizen Nedir ? Faydaları

Kaizen verimliliğini artırarak etkinliğini kanıtlamış olsa da, bazı beklenmedik faydalar vardır. Kaizen, çalışanları güçlendirme ve eğitim yoluyla besler. Çalışanlara, iş deneyimlerini geliştirmek için temel neden analizi ve diğer sorun çözme araçlarını kullanmaları öğretilir. Aynı zamanda, çalışanların ortaya koydukları çözümleri geliştirmesi ve uygulaması konusunda güvenilir.

Diğer faydaları:

 • Kaliteyi arttırmak
 • Artan güvenlik
 • Maliyetleri düşürme
 • Artan müşteri memnuniyeti ve daha fazlası

Bir Kaizen Programına Nasıl Başlayabilirsiniz?

Başka bir yararlı araç, işçilerin şunları yapmasını sağlayan uygun etiketleme ve işaretleme içerir:

 • Doğru iş akışını belirleyin
 • Görevleri doğru bir şekilde gerçekleştirin
 • Tehlikelerden kaçının
 • Gerekli bilgileri iletin

Facebook/sosyalgonet

İngilizce öğrenmek için en iyi 5 site!

.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
2 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
0
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
COOL COOL
0
COOL
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend