KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

2 dk


KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

Kitap okuma alışkanlığı nasıl elde edebilirim?

Kitap okuma alışkanlığı

Çoğu insanlar bir kitabı sadece bitirmek için okuyorlar kitabı; konusunu, içeriğinin, aslında ne anlatılmak istenildiğinin hakkında hiçbir fikirleri olmamıştır ve bu gidişle böyle kitap okumaya devam ederse insan iki günde sıkılır ve ‘Ben kitap okumayı sevmiyorum, bana göre değil‘ der ortalıkta gezinir ve cahil bir insan olmaya devam eder. Kitap okumanın faydaları ise cahillikten kurtarır, kelime hazineniz genişler, akıcı ve etkileyici konuşursunuz.

Peki kitap okuma alışkanlığı nasıl elde edebilirim?

Bunları aklınıza kazıyın!!

İlk olarak, iyi bir kitabınız varsa, okumanın son derece keyifli olduğunu anlayın. Berbat bir kitabınız (ya da son    derece zor bir kitabınız) varsa ve kendinizi bu kitabın üzerinden zorlarsanız, bir angarya gibi görünecektir. Bu art  arda birkaç gün olursa, kitabı terk etmeyi ve gerçekten seveceğiniz bir kitap bulmayı düşünün.

Süreleri ayarlayın: Her gün, en az 5-10 dakika okuyacağınız birkaç ayarlı zamanınız olmalıdır. Bunlar ne olursa olsun okuyacağınız zamanlardır – her gün gerçekleşen tetikleyiciler. Örneğin, otobüslerde hızlı vakit geçirmenizi istiyorsanız telefon yerine kitap okuyun veya yatmadan önce 5-10 dakika kitap okuyun bu arada uykunuz yavaş yavaş bastıracaktır ve uykuya daldığınızda huzurlu bir şekilde uyumuş olacaksınız. Şimdi her biri 10 dakika etse günde 20 -30 dakika okumuş olacaksınız ve bu ilk gün için harika! Ama yapabileceğiniz daha çok şey var.

Her zaman bir kitap taşıyın: Nereye giderseniz gidin, yanınıza bir kitap alın. Evden ayrıldığınızda, daima ehliyetinizi, anahtarlarınızı unutmuyorsanız kitabınızda unutmayın. Dediğim gibi otobüste telefona vakit harcayacağınıza kitap okuyabilirsiniz.

Sakin bir yer bulun: Evinizde rahat bir sandalyede oturabileceğiniz bir yer bulun (sakın uzanmayın çünkü uykunuz gelir ve ne okuduğunuzu bırakın en son ne yaptıklarınızı unutup uyuya kalırsınız) ve kesintisiz iyi bir kitapla kıvrılın. Dikkatin dağılmasını en aza indirecek sandalyenin yakınında televizyon veya bilgisayar olmamalı ve müzik ya da gürültülü aile üyeleri / oda arkadaşları olmamalıdır. Böyle bir yeriniz yoksa bir tane oluşturun.

Kitap okuma alışkanlığı

Televizyon / İnternet’i azaltın: Gerçekten daha fazlasını okumak istiyorsanız, TV veya İnternet tüketimini azaltmayı deneyin. Bu birçok insan için zor olabilir. Yine de, İnternet / TV’yi azalttığınız her dakika, okumak için kullanabilirsiniz. Bu saatlerce kitap okuma süresi oluşturabilir.

Çocuğunuza okuyun: Çocuklarınız varsa, bunları okumalısınız. Çocuklarınızda okuma alışkanlığı oluşturmak, büyüdüklerinde okuyucu olmalarını sağlamanın en iyi yoludur ve onların da hayatta başarılı olmalarına yardımcı olacaktır. Harika çocuk kitapları bulun ve okuyun. Aynı zamanda, okuma alışkanlığını kendinizde geliştiriyorsunuz ve çocuğunuzla da kaliteli zaman geçiriyorsunuz.

Yüksek bir hedef belirleyin: Kendinize bu yıl 50 kitap okumak istediğinizi söyleyin (veya bunun gibi başka bir sayı). Sonra bunu başarmaya çalışın. Yine de okuma keyfini hala emin olun – acele bir angarya yapma.

Kaynak: https://www.quora.com/How-can-I-make-reading-a-regular-habit

Yazı yazarak para nasıl kazanılır:https://sosyalgo.net/yazi-yazarak-para-kazanmak-nedir-nasil-yapilir/

Bizi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın!!

Instagram/sosyalgonet

Facebook/sosyalgonet

Twitter/sosyalgonet

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
0
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
1
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
COOL COOL
1
COOL
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend