Korona Virüsü: Sadece Öksürürken Veya Hapşırırken Değil, Konuşurken Çıkan Mikro Damlacıklar da Virüsü Yayabilir

1 dk


Korona Virüsü: Sadece öksürürken veya hapşırırken değil, konuşurken çıkan mikro damlacıklar da COVID- 19 yayabilir.

Konuşurken, insanlar COVID-19 enfeksiyonunu bir kişiden diğerine yayabilecek binlerce mikro damlacık bırakabilir.

Corona Virüsü: Sadece öksürürken veya hapşırırken değil, konuşurken çıkan mikro damlacıklar da COVID- 19 yayabilir.Korona Virüs’ün öksürme veya hapşırma nedeniyle üretilen solunum damlacıkları yoluyla yayılması fikri doğrulanırken, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nden (NIDDK) araştırmacılar da COVID-19 enfeksiyonunun normal konuşma yoluyla yayılabileceği sonucuna varmışlardır. de. Onlar bir çalışma yürüten sonuçlarını yayınladı içinde Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları dergisinde.

koronavirüs

Bir deney olarak, bir kişiyi kapalı bir kutu içinde 25 saniye boyunca “Sağlıklı kal” ifadesini yüksek sesle tekrarladılar. Daha sonra, uzaya yansıtılan lazer ışığı kullanarak, ağızdan çıktıktan sonra havada kalan küçük damlacıkları sayabilir ve damlacıkların ortalama 12 dakika havada kaldığını tespit edebilirler.

Oral sıvıdaki virüs seviyeleri ile ilgili daha önce yapılan araştırmalara dayanarak, araştırma ekibi, bir dakikalık yüksek sesle konuşmanın, en az sekiz ila 14 dakika boyunca havada kalan 1000’den fazla virüs içeren damlacık üretebileceğini tahmin etti.

Araştırmacılar, “Bu doğrudan görselleştirme, normal konuşmanın onlarca dakika veya daha uzun süre askıda kalabilen ve hastalıkları sınırlı alanlarda geçirme kapasitesine sahip havayla taşınan damlacıkları nasıl ürettiğini gösteriyor.”

Bu çalışma, hem semptomatik hem de asemptomatik insanlar oral sıvılarında bir enfeksiyona sahip olabileceğinden, virüsün yayılmasını durdurmak için maske takmanın önemini göstermektedir.

 

Kaynak: https://www.firstpost.com/health/coronavirus-outbreak-not-just-while-coughing-or-sneezing-microdroplets-released-while-we-talk-can-also-spread-the-virus-8368441.html

2 HAFTADA KİLO VERMEK

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
4
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
1
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
COOL COOL
0
COOL
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend