NEDEN GEREKSİZ PARA HARCARIZ ?

5 dk


0
3 Paylaşım

Neden gereksiz para harcarız,birçok insan servet sahibi olmanın onları mutlu edebileceğine sanmaktadır. Kıyafetlerle dolu bir gardırop, bir sürü pahalı marka ayakkabı,son model araba sahibi olmak ve güzel bir evde yaşama hissi, bazı insanların modern Amerikan rüyası dedikleri şeydir. Neden gereksiz para harcarız,para cebimizde durduğu sürece bizi neden rahatsız ediyor biraz inceleyelim.

Neden gereksiz para harcarız:

1.Başarı

Bazen insanlar bir şeyler satın alır çünkü onlara ihtiyaç duyduklarını düşünürler. Paranız olduğunda, aslında yapmadığınız bazı şeylere ihtiyacınız olduğunu düşünmek kolaydır. Her seferinde sadece bir tane kullanabileceğinizde neden üç araca ihtiyacınız var? Neden her yıl yeni bir telefon satın almalısınız? Seni tanımlayan şeyin bu olduğunu düşünüyorsun. Muhtemelen insanların senin hakkında ne düşüneceğinden endişe ediyorsun. Paraya ve servete sahip olmak, bazı insanların alışverişe bağımlı olmasını sağlar ,bazen yanlış şeylerde. Lüks ürünler satın alabilmeniz için önemli olan şeylere her zaman öncelik vermek ve satın almak önemlidir.

başarı

2. Duygular

Daha az paranız olduğunda, size mutluluk gibi duygular veren şeyleri değil, ihtiyacınız olanı alırsınız. Kendinizi soğuktan korumak için bir ceket, bir çift ayakkabı, yiyecek satın alın ve küçük bir daire kiralayın. Eşyaları satın alırsınız çünkü onlara ihtiyacınız vardır, ancak yaşam hakkında daha iyi hissetmenizi sağladıkları için değil. Ancak paranız olduğunda seçenekleriniz artar. Sizi mutlu eden şeyleri satın alma gereğini hissetmeye başlarsınız. Aniden her türlü duyguyu yerine getirmek istersiniz. Gerçekleştirmek istemediğiniz tüm duygular sizi gerçekten ihtiyacınız olmayan mallar için alışverişe götürür.

Duygular

3. Alışveriş Kendini İfade Eder

Alışveriş bir insan buluşudur. Bir asır önce, sadece zenginler lüks ürünler alabiliyordu. Günümüzde, alışveriş merkezleri ve çevrimiçi perakende mağazaları, herkesin tanımladığı ürünleri satın alabilmesini sağlar. İnsanlar parasız olduklarında, karşılayamayacaklarını satın almak için hiçbir nedenleri yoktu. Bugün, gardırobunuzda düzinelerce gömleğe ihtiyacınız yok. Ama sende var. Sevdikleri ürünler için alışveriş yapma yeteneği, insanlara duygularını, beğenilerini ve sevmediklerini ifade etme şansı verir.

alışveriş

4. Başkalarını etkilemek

İnsanların gurur duymalarını sağlayan bir gurur duygusu vardır. Herkesin gurur duygusu vardır, ancak bazı insanlar gururlarını farklı ifade etmeyi tercih eder. Kıyafetlerini, arabalarını ve evlerini gösterme ihtiyacı hisseden insanlar, herkesin yaptıklarına önem vermesi gerektiğini düşünüyor. Gururlu bir kişi, akıllı telefonuna kimsenin dikkat etmediğini öğrendiğinde, örneğin en son cihaza hızla yükselir. Başkalarını etkilemeye çalışmanın tek sorunu, gerçekte az sayıda insan yeni bir arabanız veya saatiniz olduğunu umduğunda çok para harcamanızdır.

hayran olmak

5.Kişilik

Bazen kişiliğiniz, yaşamdaki ihtiyaçlar üzerindeki istekleri önceliklendirme eğiliminde olduğu için sorumludur. Koltuk altı altında gelişen yumru için tıbbi muayeneye ihtiyacınız var, ancak seyahatin daha önemli olduğunu hissediyorsunuz. Sen olduğunu? Takviminiz bir sonraki harika akıllı telefonun ne zaman çıkacağını işaretlediğiniz, ancak ilacınızı tutarlı bir şekilde kullanamazsınız. Başkasını suçlama. Çoğu insanın doğal harcama isteği vardır. Her gün alışveriş yaptığınız reklam güçlendirme ve akran baskısı bazıları için bir yük olmakla birlikte, kötü alışkanlığı durdurmak için içeriden değişmeniz.

kişilik

6. Duygusal Güvensizlikleri Kapsamak

İnsanların duygusal isteklerini gizlemek için farklı yolları vardır. İnsanlar mutlu hissetmek istiyor. Kendilerini güvende, rahat ve sevilmiş hissetmek istiyorlar, ancak bazen bu duyguları yerine getirmenin yollarını bulamıyorlar. Onlar ne yapar? Bazı insanlar bir alışveriş çılgınlığı için gider. Yeni bir ev alırlar. Bazıları araba, pahalı mücevher, kıyafet ve elektronik cihazlar satın alıyor. Derinlerde ekstra kıyafetlere ihtiyaç duymadıklarını biliyorlar. Ama onları mutlu ediyor ve pahalı eşyaları karşılayabiliyorlar.

duygusal güvensizlere kapılmak

7. Bencillik

Bazı nedenlerden dolayı, bazı insanlar servetlerinin ve zamanlarının çoğunu lüks için harcadıklarında kendilerine bencil olmalarını umursamazlar. Bencillik, bazı insanların içinde o kadar derindir ki önemsiz olan şeylere harcama yaparak ölebilirler. İçinde yaşadığımız toplum da tüketiciliği teşvik ediyor. Her şirket satışları arttırmak ister ve alışveriş yaparken çok az kişi öz-bilinci teşvik eder. Herkesin kendine dikkat etmeyi öğrenmesi önemlidir. Alkolden daha fazla suya ihtiyacınız var. Hala ev kiralıyorsanız, bir araç filosuna ihtiyacınız yoktur. Önceliklerinizi düz tutun ve en önemli ihtiyaçlarınızla başlayın.Yoksa gereksiz harcamanın sonu ölene kadar asla bitmez.

bencillik

8.-Yalan Reklamlar

Şirketlerin kullandığı en başarılı pazarlama numaralarından biri, alıcıları mallarının bir yatırım olduğuna ikna etmektir. İnsanlar kolayca bu numaraya düşer. Herkes güvenli bir geleceğe sahip olmak ister. Yatırım yapmak, sahip olmak istediğiniz finansal, sosyal ve zihinsel güvenliği sağlar. Sonlu ürünlerle uğraşırken pazarlamacılar, bugün satın almanın gelecekte bir avantaj sağlayacağına inanmanızı sağlar. Bugün iki araba satın aldığınızda, gelecekte her zaman bir araba satabilirsiniz. Bu hile her zaman su ve gıda gibi temel ihtiyaçlarla çalışmaz, çünkü hükumetler her zaman insanlara bu ürünlerin mevcut olmasını garanti eder. Ancak, diğer her şeyle çalışır, bu da çoğunluğun kurban olmasını kolaylaştırır.Siz siz olun bu reklamlara kanmayın.

yalan reklam

HAFIZANIZI GÜÇLENDİRECEK 12 YİYECEK


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
3 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
0
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
COOL COOL
0
COOL
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend