Yazı Yazarak Para Kazanmak Nedir? Nasıl Yapılır?

4 dk


0
1 Paylaşım

Yazı Yazarak Para Nasıl Kazanılır:

Blog yazmayı sadece hobi olarak mı görüyorsunuz. Tekrar düşünün aslında size oldukça iyi para kazandırır. Konumuza geçmeden önce internetten para kazanmak makalesini okuyup daha sonra bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Dürüst olacağım blog yazmak para kazanmanın en kolay alternatifi değildir. Akşam eve geldiğinizde çayımızı kahvemizi alıp bilgisayarımızı açıp yazarım iki bir şey daha sonra gelsin paralar diye düşünüyorsanız çok ama çooook yanılıyorsunuz.

İhtiyacınız olan tek şey sabır ve özveri.

yazı yazarak para kazanma

İnsanlar yazı yazarak gerçekten de para kazanabiliyorlar mı?

Evet kesinlikle. Benim gibi sayısız blogger var.

Ayrıca, yazı yazmak deveden hendek atlatmak kadar zor değil sadece sabır ve zaman istiyor. Unutma! Sen de başarabilirsin.

Blog yazmak ne kadar sürer?

Yeni başlayan biriyseniz 6 ayda kahve paranızı, 12 ay part time gelir ve 2.yılın sonunda tam zamanlı gelir elde etmek için mümkün zaman aralığı olacaktır.

Sonuçlarınız elbette çok değişkenlik gösterebilir.

Kaliteli bir blog oluşturmak zaman gerektirir. Hemen bir blog sayfası açayım hemen güzel paralar kazanıyım demek biraz komik olur. Birçok unsur var ve inşa etmek için çok fazla şey var (blogunuz, içerik ürettiğiniz kütüphane, sosyal medya platformunuz, güvenilirliğiniz, okuyucularla ilişkiler vb.).

Hemen paraya ihtiyacınız varsa, blog sayfası açmanız pek doğru olmayabilir. Ama cesaretiniz kırılmasın. Bloggerlığı uzun yıllar boyunca yaptım ve şimdi sürekli gelir sağlıyor. Zamanınız varsa, çabaya değer.

Blogcular ne kadar kazanıyor?

Çok değişkendir. Birkaç bloggger yılda binlerce para kazanma durumu vardır. Benim gibi diğer bloggerlar da tam zamanlı para kazanıyor. Bazı bloggerlar az kazanıyor veya hiç kazanmıyor. Bu tarza da,blog yazmak diğer iş sektörlerinden (tiyatro, oyunculuk, kurumsal iş, vb.) farklı değil. Sadece birkaç kişi çabalar ve çabalayanlar kazanır.

Blog gelirleri hakkında sağlam rakamlar vermek zordur. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nin çalışma istatistikleri göre, bloggerlar senede 1240 dolar gelire sahip çok geniş bir “ Yazarlar ve Yazarlar ” kategorisinde bulunmaktadır.

Ancak hala merak ediyorsanız, hızlı bir Google arama yaparsanız, gelir durumunu paylaşan bloggerlar bulmuş olacaksınız.

Blogcular nasıl para kazanıyor?

Blogda para kazanmanın birden fazla yolu vardır. Biz bunlara gelir akışı diyoruz.

Anahtar: Aşağıda yazdığım konuyu okudukça, para kazanmanın birçoğunun doğrudan bir blogda gerçekleşmediğini anlayacaksınız. Bir sonraki kısımda daha fazla açıklayacağım.

GOOGLE ADWORDS

 GOOGLE ADWORDS VE SPONSORLUK

Şirketler, ürünlerini potansiyel müşterilerin önüne sunmak istiyor.Google adwords bu kısımda devreye giriyor ve reklamları sizin sitenizde veriyor. Reklamları blog sayfanıza dahil etmenin yolları:

  • Görüntülü reklamlar Kenar çubuklarında, üstbilgi kısmında, altbilgi kısmında veya içeriğinizdeki grafikler. Başlangıç için en basit olanı Google AdSense’dir.
  • Hediye ve incelemeler Şirketler sizelere deneme ürün gönderir (ve umarım parasal tazminat) sağlar ve blogunuzda bu ürünü vurgularsınız.
  •  Sponsorlu Makaleler Sponsor olan şirketler veya ürünlerinden bahseden yazılar yazmanızı öder.
  • Haber bülteni video sponsorlukları Videolarda veya podcast bölümlerinde e-postalarda veya minik reklamlar.

Reklam yayınlamaya aşaması kolaydır, birçok blogcu için popüler bir gelir akışı getirir. Ancak, okuyunuz çok fazla yoksa kârlı olmayabilir ve gerçekten karlı olması için çok fazla trafik (sitenize giren kişiler) gerektirir. Birde, okuyucularınızı kaybetme riskini taşır (yazı yazarak para kazanmak için sırf) Ve sitenizin ucuz ve karmaşık görünmemesini sağlar. Bundan dolayı, bloğunuzun her kısmına reklam vermek pek de iyi olmaz. Belli kısımlara ve çok fazla göze önünde bulundurmayacak bölümlere reklam vermeniz iyi olacaktır.

Bir blogger bu gelir akışlarına nasıl uyum sağlıyor?

İyi soru.

Kimi için şaşırtıcı, ancak en üst kazanç sağlayan blogcular paralarının çoğunu doğrudan bloglarından elde etmezler.

Elbette, sitelerindeki reklamlardan veya sponsorlu içerikten biraz kazanç sağlayabilirsiniz. İçeriği, onları konuyla ilgili bir otorite olarak konumlandırır. Daha sonra kitaplarını, kurslarını veya ürünlerini okuyucularına ürün satmak için kullanıyorlar. İnanını bu sizin için daha karlı iş olacaktır sizlere makalenin başında da dediğim gibi sadece sabredin.

Bloggerlık yaparak nasıl para kazanbilir?

Başlamak için 3 ana adım vardır:

  1. Bir blog başlatın. Konunuzla ilgili mükemmel ve faydalı içerikler oluşturun.
  2. Blogunuzu akılda tutmak için başkalarıyla çevrimiçi etkileşime geçin.

Hedef: Blogunuzu konunuz için en iyi kaynak haline getirin. İnsanlar ziyaret edip tavsiyeleriniz alırken, gelir akışlarınız üzerinden para kazanacaksınız.

Bunu parçalayalım.

İlk olarak, blogunuza kurduktan sonra, en az 15-20 makale yayını içeren sağlam bir kütüphane oluşturun. Okuyucu tarafından yararlı olduklarından emin olunuz. Şunu asla unutmayın, hedefiniz konunuzda gidilecek ilk kaynak olmasını sağlayın. Başka bir söyleyişle, makalenin konusu diğer bloogerlardan daha iyi hale getirin.

İkincisi, yukarıdaki gelir akışından hangilerinin yayınlarınızın doğal uzantıları olduğunu öğrenin. Sizin için en uygun olanları bulana kadar birer birer uygulayın.

En önemli konumuz ise SEO göre yazınızı yazın, niçin SEO göre yazmalıyız çünkü Googleda yazınızın görünmesini istiyorsanız bu kurallara dikkat etmeniz lazım.

Üçüncüsü, sosyal medyada, Facebook Gruplarında ve ideal okuyucularınızın nerelerde takıldıklarında ilişkiler kurunuz. İnstagram ve Twitter hesabı da açmanızı tavsiye ederim.

BLOG YAZARAK PARA KAZANMA

Ücretsiz blog başlatıp yine para kazanabilir miyim?

Evet.

Ancak buna karşı dikkatli olmanızda fayda var. Neden? Ücretsiz bir hizmet aldığınızda, blogunuz üzerinde çok fazla kontrole sahip değilsiniz olamayacaksınız. Bu, özellikle bloğunuzun geliri için riskli taşımak olacaktır. Sakıp Sabancı’nın da söylediği gibi ucuz ürün alacak kadar zengin değilim

Kendi kendine barındırılan bir WordPress bloğu benim önerimdir ve çok ucuz bir şekilde başlatılabilir. Buradaki adım adım eğiticime bakın.

Bu makaledekileri uyguladım ve şu an hiçte fena olmayan bir para kazanıyorum sizde umarım yazı yazarak para kazanırsınız.

Bizi sosyal medya hesaplarından takip et!

Instagram/sosyalgonet

Facebook/sosyalgonet

Twitter/sosyalgonet


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

BERBAT BERBAT
0
BERBAT
KOMİK KOMİK
0
KOMİK
ÖFKE ÖFKE
0
ÖFKE
AŞK AŞK
0
AŞK
İLGİNÇ İLGİNÇ
5
İLGİNÇ
COOL COOL
2
COOL
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend